Nejdůležitějším místem našeho výletu do Severního Irska byl Giant's Causeway neboli Obrův chodník (irsky Clochán an Aifir). Jedná se tzv. kamenné varhany, které můžete znát například z Česka z Panské skály u Kamenického Šenova. Zde se nachází okolo 40 000 čedičových sloupů a celé místo je památkou Unesco. První série fotografií přináši pohled na 3 "zátoky", z kterých se místní atrakce skládá. Turisté mohou jít stezkou po pobřeží, nebou stezkou na vrcholku útesu.
Dle legendy postavil chodník irský bojovník Fionn mac Cumhaill (Finn McCool), aby mohl přejít do Skotska bojovat se svým skotským protějškem Benandonnerem. Jedna verze legendy praví, že Fionn do Skotska nedorazil, protože usnul. Když Fionn stále nepřicházel, rozhodl se mnohem větší Benandonner, že se za ním do Irska vypraví. Oonagh, Fionnova manželka, chtěla svého muže zachránit a vymyslela proto lest. Přehodila přes Fionna přikrývku, a předstírala, že jde o jejich malého syna.
Podle druhé verze Fionn do Skotska dorazil, ale když Benandonnera uviděl, zalekl se jeho velikosti a utekl zpět. Jelikož věděl, že Benandonner si pro něj půjde, poprosil svou manželku, aby ho přestrojila za malé dítě a předstírala, že je jejich syn. Obě verze pak vyprávějí o tom, jak se Benandonner při pohledu na takto obrovské „dítě“ vyděsil, jelikož si uvědomil, že pokud dítě je takto veliké, pak jeho otec musí být opravdu obrovský; utekl pak v hrůze zpět do Skotska a cestou zničil chodník, aby ho nemohl Fionn pronásledovat.
Další z verzí zase tvrdí, že Oonagh se rozhodla pro jinou lest. Pomalovala jeden kámen tak, aby vypadal jako steak. Ten pak dala Benandonnerovi a svému dítěti (Fionnovi) pak podala pravý kousek masa. Benandonner netušil, že on má v rukou kámen a při pohledu na dítě, které bez potíží pojídalo svůj příděl, dostal strach, co že tady žije za monstrum, když pouhé dítě se živí něčím, co on, největší obr Skotska, nedokáže ani ukousnout. Strachy utekl a chodník za sebou zničil.
Všechny legendy vycházejí z toho, že podobný chodník opravdu ve Skotsku existuje. Je to důsledek lávového proudu, který zde před 50 miliony let tekl.
Následující fotografie přinášejí pohled na ono nejznámější místo, kde sloupy postupně mizí v moři.
Back to Top