V pátek za mnou na víkend přijela Ivča. Jelikož prohlídka Dublinu je tak na jeden den, vyrazili jsme v sobotu na výlet na hrad Dunluce ([Dunlůs] irsky Dún Libhse neboli pevnost Libhse), který se nalézá na severu Severního Irska. Ti, kteří sledují seriál Hra o trůny nebo znají knihu, jedná se o  sídlo rodiny Greyjoy. První stavba na tomto strategickém místě vznikla již ve 13. století. První písemné zmínky pocházejí z 15. století a nejrozsáhlejší rekonstrukce a dostavby pak pocházejí z 16. století. Hrad je nejvíce spjatý s jménem Sorley Boy MacDonnellem, který se zasloužil o největší rozvoj hradu a odolával zde silným britským útokům. V 17. století se část útesu i s hradem zřítila do moře.
Hrad Dunluce se tyčí na čedičové skále v místech, kde se Severní průliv otevírá do Hebridského moře, potažmo do Atlantského oceánu. V útesu pod hradem je velká jeskyně, kam se dalo zajet s menší lodí a vykládat zde zboží, protože jeskyně vede skrze útes a je tak přístupná z pobřeží.
Po prohlídce hradu jsme se měli jít podívat na nedaleké písečné pláže, ale z časových důvodů jsme udělali jen menší procházku po útesech. Celý den bylo také nepříjemné počasí, zataženo a neustálé mrholení.
Back to Top