Z Prahy jsme vyrazili ve středu v 18 hod směr Curych nočním lůžkovým vlakem ČD. Plánovaný příjezd na místo byl v 9 hod ráno, ale někde jsme nad ránem nabrali přes 1,5 hod dlouhé zpoždění, a tak na nás naše kamarádka a švýcarská spojka Anička musela čekat na nádraží. V Curychu jsme se prošli podél řeky Limmat až k Curyšskému jezeru, cestou jsme kromě jiného navštívili románský kostel Grossmünster a pokochali se výhledem na město z jeho věže.
V pátek byla naším cílem města Lucern a Bern. Začali jsme prvním jmenovaným, které je známé nejstarším zakrytým dřevěným mostem na světě (1333). K mostu patří i vodní věž, která byla součástí městského opevnění, ale sloužila i jako mučírna či pokladnice. Řeka Reuss vytékající z Lucernského jezera je nádherně čistá. Kdyby taková byla i Vltava...
Jezuitský kostel svatého Františka Xaverského z roku 1666 na levém břehu řeky je první velkou sakrální barokní budovou ve Švýcarsku. Velmi se nám líbila jeho čerstvě zrestaurovaná výzdoba.
Po obědě jsme se přesunuli vlakem do Bernu, kde bylo naším cílem projít skrze historickou část až k medvědáriu, jehož obyvatelé dali městu jméno. Medvěda jsme na dálku sice zahlédli, ale fotka z toho žádná nevznikla. Velmi mě překvapilo množství historických kašen, které tu jsou skoro na každém rohu.
V sobotu jsme se vydali do přírody a to konkrétně do Lauterbrunnenu. Toto údolí je známé svými vysokými skalními stěnami, na kterých se nalézá na 72 vodopádů dosahujících výšky i několika stovek metrů. Kromě krásných vodopádů je údolí plné i udržovaných chaloupek, farem a cinkajících krav.
Nejzajímavější vodopád údolí se jmenuje Trümmelbach a měl by to být největší podzemní vodopád v Evropě. Každou vteřinu zde proteče 20 tisíc litrů ledovcové vody. Uvádí se, že ročně přemístí na dvacet tisíc tun horniny. To znamená přes 2 tuny za hodinu. Díky tomu se, jak by řekl klasik, zabrousil hluboko do skály... Podzemní prostory vodopádu jsou nádherné a zdolat je není náročné, jelikož vás nahoru vyveze lanovka vytesaná do skály v roce 1913.
Cesta údolím je asi 8 km dlouhá a nabízí opravdu mnoho pěkných a nenáročných výhledů. Pro milovníky adrenalinu je zde mnoho možností, jak potrénovat svoje nadledvinky. Například ferrata Klettersteig Mürren-Gimmelwald, paragliding nebo skok padákem z půlkilometrové skály. Vede odsud také lanovka (je schovaná na jednom z následujících snímků), která vás vyveze až na vrchol hory Schiltron v nadmořské výšce 2973 m. n. m. Tuto kratochvíli jsme si však při ceně jízdenky 2600 Kč/osoba odpustili. 
Poslední den nás naši hostitelé Anička a Martin povozili po okolí jejich domovského městečka Oftringen. Děkujeme za pěkně strávené 4 dny!
Back to Top