Rohanský ostrov naleznete v Praze mezi Karlínem, Libní a Holešovicemi. Toto v současnosti poměrně neutěšené území má rozlohu 56 ha a prošlo během posledních 100 let bohatým vývojem.
Musím říci, že osobně mám rád takováto místa, která si žijí svým vlastním životem a která můžeme nazývat jako (městskou) divočinu, přestože zde lidé zanechali a stále zanechávají hluboké rány.
Jelikož bydlím nedaleko a chodím sem často běhat, tak mohu říci, že jsem zde mnohokrát prošmejdil většinu koutů. Kromě mnoha bezdomovců, jejichž obydlí plná odpadků a kradených věcí jsou vidět zdaleka, zde nelezla domov i mnohá zvířata, která se naučila žít poměrně skryta v těsné blízkosti lidí.
Dlouho jsem toužil zde nafotit městské zajíce, ale nikdy nevzniklo nic kloudného. Letos začíná první etapa budování nové městské čtvrti, na jejímž konci, snad za 15 - 20 let, zde bude nový ostrov, park, škola, obchody, stovky bytů a tisíce metrů čtverečných kanceláří.
Když jsem zde na podzim viděl začínající geodetické práce, věděl jsem, že je to začátek konce a že není na co čekat. Je zde však velký pohyb chodců, běžců, cyklistů i na volno puštěných psů, takže přes den jsou zajíci většinou skrytí a nehybní. Takového ušáka pak objevíte až ve chvíli, kdy uteče, abyste mu nešlápli na hřbet. Mým plánem bylo nafotit zajíce na sněhu, kde alespoň trochu vyniknou.
Ve chvíli, kdy v Praze nastala vzácná a krátká sněhová kalamita, jsem spolu s běžci a venčiteli vyrazil několikrát při východu slunce ven, kdy jsou zajíci ještě vcelku aktivní.
Kdyby Vás zajímala lehká historie Rohanského ostrova a plány do budoucna. Tak můžete zhlédnout video z dílny Centra architektury a městského plánování věnující se tomuto tématu.
Back to Top