Již delší dobu jsem plánoval vytvořit 360° noční fotku Prahy. Před pár měsíci jsem si pořídil levnou 360° kamerku (Mi Sphere), která má manuální režim (lze nastavovat expoziční hodnoty), fotí do rawu (fotky lze dobře upravovat) a má obstojnou obrazovou kvalitu. Fotky jako z tradiční zrcadlovky to samozřejmě nejsou, ale na svoji velikost a cenu toho umí hodně.
Má představa byla, že dokola bude zářit Praha a na obloze by se mohla objevit nějaká ta hvězdička. Obešel jsem pár pražských lokací, ale nakonec jsem vybral Vítkov. Jeho výhody jsou, že ho každý snadno pozná, je přístupný a relativně symetrický. Nevýhody jsou, že je zde mnoho lidí a jsou tu silná světla, která nasvěcují památník i okolí.
Bylo třeba dostat kameru co nejvýše, pro tyto účely jsem si pořídil 2,7 m dlouhou selfie tyč a umístil ji na stativ. Kamerka tak byla umístěna cca 4 m nad zemí. Nevýhoda tohoto řešení je nestabilita. Na Vítkově foukal toho večera docela vítr.
S 360° fotkou se také pracuje trochu jinak, protože v tom záběru je úplně vše. Navíc noční záběry jsou vždycky o dost komplikovanější než denní. V průběhu mnoha pokusů jsem postupně přicházel jak na to. Když jsme měl vybavení i nějaké ty zkušenosti, čekal jsem už jen na den, kdy bude v Praze jasná obloha. Po měsíci čekání jsem se dočkal a vyrazil poprvé s kamerou na Vítkov. Bylo to náročné, foukalo, mrzlo... ale mám z toho výsledku opravdu radost. Připravil jsem níže celou škálu způsobů, jak se dá tento typ fotografie prezentovat.
Zde si můžete obraz myší chytnout a natočit si ho kam potřebujete. Kolečkem myši zoomujete.
Takto vypadá základní snímek (panorama), z kterého všechny ostatní vznikly. 
Toto je tzv. planetka.
A na závěr. Z fotografie lze také udělat video.
Back to Top