S Ivčou jsme se v půlce srpna vydali na čtyři dny do Bruselu a Antverp, abychom poznali místní delikatesy, památky a kulturu. Na cestu jsem si vzal pouze kapesní foťáček, s velkým se mi nechtělo tahat. :)
V době naší návštěvy zde byl položen na hlavním náměstí zvaném Grand-place slavný květinový koberec. Díky tomu zde bylo neskutečné množství turistů (samozřejmě včetně nás) a náměstím se nedalo skoro procházet.
Každý, kdo jede do Bruselu, by zde měl ochutnat wafle, hranolky, čokoládu a plody moře. Dopřávali jsme si dost a největší radost jsme měli z čerstvých ryb a mořských plodů.
Po ochutnání všech místních kulinářských specialit jsme museli navštívit i nejznámějšího obyvatele Bruselu. Je jím čůrající chlapeček (Manneken Pis), který dle pověstí čůral na nepřátelské vojáky z košíku zavěšeném na stromě, nebo z hradeb města uhasil zápalnou šňůru od dynamitu. Bruselští ho často oblékají do nejrůznějších převleků. Ve městě najdeme však i méně známou a výrazně mladší sochu čůrající dívky (Jeanneke Pis) nebo psa (Zinneke Pis).
Kromě kolapsu způsobeném kobercem na náměstí pohyb po centru značně omezovaly nejrůznější rekonstrukce ulic a demolice budov. Přiznám se, že si takové úpravy v centru Prahy nedovedu představit.
Na druhou stranu chápu, že je potřeba někdy uvolnit místo pro modernější a funkčnější zástavbu. Do kancelářské čtvrti jsme nakoukli jen krátce první den, většinu času jsme se věnovali turistickému centru.
Parlamentárium (sídlo parlamentu EU) není něco, co je potřeba za každou cenu vidět. Ale člověk zde tak nějak získá pocit, že i přes problémy, které EU má, dává společenství smysl a nebylo by dobré hrabat si jen na svém vlastním písečku mezi ostatními velkými státy.
Katedrála svatého Michaela archanděla a svaté Guduly se nalézá na pomezí tzv. Horního a Dolního města. V současnosti se jedná o sídlo belgického arcibiskupa. Patří mezi nejvýznamnější památky Bruselu. Jedná se také o jednu z nejkrásnějších ukázek brabantské gotiky.
Belgie je konstituční monarchií a kousek od centra města nalezneme Královský palác, který však slouží pouze k reprezentativním a administrativním účelům. Pokud nad palácem vlaje vlajka, je král Filip Belgický "v práci". V létě je areál zdarma otevřen pro veřejnost. Královská rodina bydlí v paláci v Laekenu.
Bazilika Sacré-Coeur v Bruselu (Bazilika Nejsvětějšího Srdce Ježíšova) je největší budovu postavenou ve stylu Art deco a šestý největší kostel světa. Těšili jsme se na vyhlídku na město z kopule, ale bohužel jsme dorazili 10 minut po "zavírací době". Je to opravdu mohutná stavba, ale moc nás nezaujala.
Co by to bylo za návštěvu Bruselu, pokud bychom nenavštívili i slavné Atomium, které vzniklo v rámci mezinárodní výstavy Expo 58 a představuje model základní buňky krystalové mřížky železa zvětšený 165 miliardkrát. Bohužel i zde byly velké fronty, a tak jsme si jen udělali selfíčko a pokračovali dále.
Rozhodli jsme se jeden den strávit v Antverpách, abychom mohli nakoupit nějaké ty diamanty. A také proto, že tři dny na to poznat (turisticky) Brusel bohatě stačí. Jedním z lákadel je dům, kde žil a měl dílnu Peter Paul Rubens, jeden z největších světových malířů v historii a mistr barokního stylu. Dům jako takový jsme však nenavštívili. Antverpy jsou také největším námořním přístavem v Evropě, přestože neleží u moře. Řeka Schelda dovoluje vplouvat lodím s ponorem až 13,50 m. Ročně zamíří do přístavu více než 15 tisíc námořních lodí.
Muzeum MAS (Museum Aan de Stroom – muzeum v proudu nebo "muzeum na vodě") je koncipováno jako sklad, vertikálně vrstvená věž z obrovských betonových krabic, ve kterých jsou výstavní sály. Kolem nich se vinou prosklené ochozy a v různých patrech poskytují výhled na jiné části města. Vstup na vrchol skrze všechna patra je zde zdarma.
Dominantou města je gotická katedrála antverpské diecéze zasvěcená Panně Marii, která byla dostavěna roku 1523. Její stavba trvala 269 let. Katedrála měří na délku 117 m, na šířku 65 m a náleží k ní 7 lodí a 14 kaplí. Stavba má jen jednu dokončenou věž o výšce 123 m.